szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kásler Miklós már november 10-én engedélyt adott a digitális munkarendre, de erről nem értesültek a tanárok.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A PSZ budapesti szervezete kedden tett közzé egy levelet a Facebook-oldalán, amelyet Kásler Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának vezetője jegyzett. Ebben tárcavezető leírja, mikor engedélyezhető a krónikus betegségben szenvedő pedagógusoknak, hogy digitális munkarendben dolgozzanak.

A dokumentum szerint az iskolának "a tanulók más tanterembe való mozgatása nélkül" biztosítania az infrastrukturális feltételeket, és rendelkeznie kell a tanulók felügyeletéhez szükséges, megfelelő számú foglalkoztatottal. Azt is leírta a miniszter, hogy milyen feltételek kellenek ahhoz, hogy egy tanár otthonról dolgozzon.

Egy hétig merre járt a levél? Közzétette: PSZ Budapesti Szervezete - & nbsp; < "https://www.facebook.com/pszbp/posts/3465570236891117" > 2020. november 17., kedd

A határozat szerint a pedagógusnak rendelkeznie kell a szükséges technikai eszközökkel, például kamerával és mikrofonnal, a diákoknak pedig az iskolában kell követniük az órákat.

Kásler Miklós levele november 10-i keltezésű.

Maruzsa Zoltán az Emberi Erőforrások Minisztériumának köznevelésért felelős államtitkára az operatív törzs hétfői online sajtótájékoztatóján mondta el, hogy november 16-án küldenek értesítést az iskoláknak arról, hogy a koronavírus szempontjából releváns krónikus betegségben szenvedő pedagógusok kérésükre online oktathatnak.

Azt nem tudni, hogy miért telt el egy hét a levél keltezése és kiküldése között.

A Magyar Közlönyben november 10-én megjelent védelmi rendeletekben olvasható, hogy a bölcsődék, az óvodák és az általános iskolák a 8. osztályig a megszokott rend szerint nyitva tartanak, "a speciális intézményivédelmi intézkedéseket az igazgató határozza meg". November 13-án megkerestük az Emberi Erőforrások Minisztériumát,  hogy a krónikus betegek taníthatnak-e otthon, és hogy pontosan mik azok a "speciális védelmi intézkedések", melyeket meghatározhat egy igazgató.

A tárca válaszában azt írta, hogy

a kiadott intézkedési tervben szereplő, ajánlás jellegű kérdésekben (pl. órák kezdési és befejezési időpontjának csúsztatása, maszkviselés a tanórán, testhőmérséklet mérési pontok kialakítása) ahogy eddig is, az intézmény a helyi adottságok szerint tudja adaptálni az óvintézkedéseket."

Szintén meg szerettük volna tudni, hogy meddig terjed egy igazgató jogköre, tudnának példákat hozni arra, miben dönthet egymaga (maszkviselés, fertőtlenítés, távolságtartás, vagy esetleg krónikus beteg tanárok otthoni munkavégzése), de erre a kérdésünkre nem kaptunk választ.

Korábban hvg.hu-nak több intézményvezető is azt nyilatkozta, hogy az általános iskolák bezárása nélkül lehetetlen száz százalékosan megvédeni a koronavírustól a veszélyeztetett korú tanárokat. A kormányrendelet ugyan ad hatásköröket az igazgatóknak, de azzal legfeljebb a maszkviselés szigorítását érhetik el.

A Pedagógusok Szakszervezete már október 8-án azt követelte, hogy a krónikus beteg, vagyis veszélyeztetett pedagógusok azonnal távoktatásban, otthonról taníthassanak. Legutóbb november 11-én kérték, hogy 20 pontos követelésünk egyikeként ezeket a pedagógusokat azonnal mentesítsék a tantermi oktatás alól.