szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Semmelweis Egyetem munkatársa szerint a kontaktkutatással és teszteléssel már nem lehet megfékezni a járványt.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A Semmelweis Egyetem munkatársa, Oroszi Beatrix epidemiológus már tett nemrég egy nagy visszhangot kiváltó kijelentést az ITM-munkacsoport vezetőjével, amikor azt mondta egy vele készült interjúban, csak azért nem nő a magyar koronavírus-esetszám, mert az ország elérte a tesztelési kapacitásának csúcsát, de a Portfolio interjújában már mélyebben is elemezte a magyar járványkezelést, összehasonlítva például az osztrákkal:

Oroszi szerint “az egyéni védekezésen kívül pedig jó lenne, ha a kontaktuskutatást és a tesztelést sem adnánk fel, mivel ezeken kívül nincs más bizonyítékokon alapuló jó módszer a kezünkben”, mivel egyelőre nincs védőoltás és hatásos gyógyszer sem, viszont ezzel a kettővel megfordítható a trend, ha jól csináljuk.

Ha nem, akkor attól tartok, előbb-utóbb nem marad más, mint a korlátozó intézkedések és az ország lezárása”

– mondta Oroszi.

Az epidemiológus arra is magyarázatot adott, mi a különbség jelenleg Ausztria és Magyarország között annak ellenére, hogy hasonló számokat hozunk: az, hogy Ausztria ezer lakosra számítva több mint kétszer annyi tesztet végez, és a járványügyi helyzetnek megfelelően ők a járvány megjelenése óta növelték a tesztelési kapacitásukat, tehát mi sokkal kevesebb esetet vagyunk képesek felderíteni. “A pozitivitási arány szeptember közepén náluk is elérte az 5 százalékot, és utána úgy növelték a kapacitásukat, hogy ezt az értéket ne haladják meg, ami a mai napig is sikerült nekik. Az ő surveillance-uk ezért megbízhatóbb, mint a miénk. Nálunk sokkal kevesebb a teszt, és a pozitivitási arány több mint duplája az osztrákénak.”

Oroszi viszont arra is felhívta a figyelmet, csak a teszteléssel és kontaktkutatással már nem lehet megfékezni a terjedést: “Minél magasabb a népességben a napi új esetszám, annál nehezebb a tesztelést és kontaktuskutatást kapacitásokkal győzni. Kulcsfontosságú tehát az, hogy az emberek hogyan viselkednek.

A teljes interjú ide kattintva olvasható el.